Koziańskie śmieci

Forum dyskusyjne portalu naszekozy.pl

Re: Koziańskie śmieci

Postautor: dziad proszalny » 07 lut 2014, 18:49

@c.k.o. koziańska, koka Kola. W czasach internetu nie wypada już robić polityki jak w wiekach minionych.Ona musi być transparentna.Niemiecki żelazny kanclerz Otto von Bismarck powiedział: ludzie nie powinni w życiu oglądać dwóch rzeczy : robienia polityki i produkcji parówek. Czasy te minęły bezpowrotnie.Dzisiaj musimy to wiedzieć.Czy wójt chce tego czy nie wyborcy winni tego żądać,aby decyzje podejmowane przez Radę Gminy były upubliczniane.W dobie internetu nie powinno być z tym żadnych problemów.Są jeszcze radni opozycyjni,którzy we wnioskach powinni żądać upublicznienia podejmowanych decyzji.Jak można przeprowadzać konsultacje dotyczące opłaty za śmieci dając mieszkańcom na to pięć dni.Czytam 15 zadanych pytań i nasuwa mi się następnych kilka pytań.Czy była przeprowadzona symulacja komputerowa za okres obowiązywania już pół roku ustawy.Można z niej byłoby wiele wyczytać.Ale po co to pokazywać mieszkańcom.Wyczytali by z niej naszą nieudolność,to po co pokazywać na jakiej podstawie podano nowe propozycje.Mam tylko jedno pytanie:dlaczego np.obniżyć opłaty do 3 osób na posesję ?.Nasuwają się następne.Osobiście mnie to najmniej interesuje bo mnie na te opłaty stać ,ale dla wielu osób to na pewno jest jakieś obciążenie.Ta propozycja dla mnie to jest akurat "wzięta z sufitu".Dlatego,że największe obciążenie z posesji stanowią odpadki stałe niezależne od ilości osób jak :ścięta trawa,odpadki ogrodnicze,liście,popiół,odpadki remontowe.Nie mając wiedzy o sposobie ustalania opłat,nie można niczego skonsultować.Urząd Gminy traktuje mieszkańców jak idiotów,karząc im coś konsultować,a nie dając wyników z półrocznego działania ustawy śmieciowej.Podobno tematem śmieci zajmują się trzy osoby.To po miesiącu analizy ubiegłorocznego półrocza to powinny liczbami rzucać jak z karabinu maszynowego w każdym wariańcie.Czym się zajmuje ta szara (platynowa)eminencja urzędu.Te sprawy chyba jej podlegają.Aż strach pytać.
dziad proszalny

Postautor: Sasza » 13 lut 2014, 8:09

-
Następna historia, również krótka „KONSULTACJI” ws śmieci (czasokres 30 stycznia do 6 lutego 2014r) w pkt:
1. Dnia 30 stycznia 2014r podjęto zarządzenie, opublikowano i rozpoczęto konsultacje ws ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (wszystko to w trakcie jednego dnia roboczego UG).
2. Dnia 3 lutego 2014r na wspólnej Komisji Budżetowo-Gospodarczej oraz Komisji Oświaty obradowano na temat ww. uchwały (konsultacje w trakcie?).
3. Dnia 5 lutego 2014r zakończono konsultacje (oficjalnie, bo posumowanie i ogłoszenie wyniku niezwłocznie trwa do dziś).
4. Dnia 6 lutego na Sesji ww Uchwała RG przeszła (Radni znali już wynik konsultacji?) i została przesłana do publikacji.
5. Dnia 10 lutego 2014r ww. uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym, na stronach gminnych brak.
6. Dnia 13 lutego 2014r nadal brak ogłoszenia wyników konsultacji oraz stosownych uchwał podjętych na ostatniej sesji.

Bez komentarza

PS Pozdrawiam służby odpowiedzialne za publikacje na bip-ie Uchwał podjętych przez Radę Gminy w 2014r.
Sasza

Postautor: Sasza » 24 mar 2014, 12:24

Widzę, że wszyscy zorientowani, i tylko ja mam wątpliwości, co do zmian stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdzie obecna władza dokonując analizy stanu faktycznego cytuje „… mając na względzie potrzeby rodzin wielodzietnych zamieszkujących na terenie Gminy Kozy, postanowiono zróżnicować stawkę opłaty w zależności od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość”.

Nowe stawki wszyscy znają (informacja gminna działa), więc taka mała, subiektywna analiza z życia wzięta:
1. Dwoje emerytów (rencistów), zapłaci 18 zł miesięcznie.
2. Zamieszkująca w domu jednorodzinnym 4 osob. rodzina (w tym 2 dzieci na utrzymaniu), zapłaci miesięcznie 36 zł (4 x 9zl).
3. U sąsiada obok? Również 4 osob. rodzina (w tym 2 dorosłych, pracujących "kawalerów”) mająca szczęście, że w tym samym budynku mieszka 2 emerytów (oddzielne mieszkanie na parterze - jedna nieruchomość), zapłaci za 4 osoby 28 zł (4 x 7zł) a emeryci 14 zł (2 x 7zł).
Czy o taką sprawiedliwość chodziło obecnej władzy uchwalając stawki za odpady uzależnione od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość???
Czy to sprawiedliwe, że samotnie zamieszkujące małżeństwo emerytów płaci więcej od dwójki emerytów mającego przywilej zamieszkiwania z rodziną?
Czy rodzice dwójki uczących się dzieci, są lepiej usytuowani i mają dopłacać do 4 osobowej, pracującej rodziny mieszkającej z „dziadkami”, tylko dlatego, że ich "dziadkowie" mieszkają sami w domu obok?
No chyba,że się mylę (oby) i błędnie odczytuję zapis dotyczący naliczania stawki za odpady komunalne?
Sasza

Postautor: dziad proszalny » 24 mar 2014, 14:20

Powyżej już o tym pisałem, o transparentności i przedstawieniu sposobu ustalenia teraz obowiązujących stawek.Pytania : dlaczego przy ustalaniu stawek nie wzięto takiego kryterium jak: 1.Kubatura budynku/mieszkania/ 2. wielkości działki na której usytuowany jest budynek 3.ilość osób zamieszkujących/posiadających jakikolwiek dochód/,ilość zamieszkujących dzieci uczących się lub studiujących. Percepcja urzędnika nie sięga tak daleko,bo oczywiście kto to wszystko by zweryfikował i prawidłowo ustalił potencjalne stawki. Sprawiedliwość,pojęcie względne ,które od 5 tyś. lat słowa pisanego nikomu,nigdy i nigdzie się nie udała.
dziad proszalny

Postautor: Sasza » 24 mar 2014, 16:07

dziad proszalny
Dlatego też zasadniczo jestem przeciw wszelakim ulgom, uprawnieniom ze względu na kryterium dochodowe lub innym tym podobnym przesłankom (zobacz jak w przeciągu ostatnich dwudziestu lat rozwinęła się u nas struktura opieki społecznej, biur pracy i różnej maści instytucji a jak wprost proporcjonalnie do tego zmniejsza się zamożność i niezależność obywateli).
Wracając do śmieci. Pewnych rozwiązań nie można wprowadzić, bo nie pozawalają na to przepisy narzucone odgórnie (po nowelizacji są to chyba tylko 3 lub 4 warianty dot. ustalania stawek za odpady komunalne), ale wzorem innych gmin z naszego powiatu można było wprowadzić selektywną zbiórkę odpadów suchych (jak wcześniej było), i wtedy opłaty związane ze składowaniem na wysypisko ulegają radykalnej obniżce (przy obecnej "segregowanej frakcji" prawdopodobnie płacimy jak za zboże). Śmiem twierdzić, że wtedy wszyscy mieszkańcy mogliby płacić opłatę rzędu 5 – 6 zł miesięcznie od łepka. Wiem, że równo to nie znaczy sprawiedliwe, ale w tym przypadku bilans byłby na pewno dodatni, nie wspominając o efekcie ekologicznym.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2014, 8:12 przez Sasza, łącznie zmieniany 1 raz
Sasza

Postautor: dziad proszalny » 24 mar 2014, 17:47

Sasza. Dlatego dziwi mnie,dlaczego gmina nie próbuje "ulepszać" sposobu selektywności odpadów.Znaleźć takie rozwiązanie,które byłoby do przyjęcia dla tych co selekcjonują i tych,ktorzy odbierają,a przy okazji jak najmniej kosztotwórcze.Temat spadającej "zamożności",to jest temat z innej bajki.Zmienił się niestety ustrój.Czy nie zauważyłeś kto został właścicielem środków produkcji?,a kto był 25lat temu?. Lud tak chciał,nie może narzekać.
dziad proszalny

Postautor: dziad proszalny » 27 mar 2014, 14:13

Problemy śmieciowe przewidział już Julian Tuwim 50 lat temu w wierszu "Smierdziel
Przyszedł śmierdziel do ogrodu
I stwierdził'
że się ktoś dopuścił smrodu,
Bo śmierdzi

Stanął śmierdziel,żeby fakt ten ustalić
I coś w związku z tym nietaktem
Uchwalić.

Więc się śmierdziel zebrał licznie
W drzew cieniu,
Protestując energicznie
W imieniu

Potem ruszył po ogrodzie
Pochodem,
Krzycząc :"Hańba! Precz narodzie,
Ze smrodem!"

Krzyczał,ryczał,ducha sławił
(Nie ciało),
Ale gdzie tylko się zjawił -
Smierdziało.

Z tego morał się wywodzi
Dla wielu :
Nie protestuj,gdy sam smrodzisz
Smierdzielu.
dziad proszalny

Postautor: mateusz1980 » 22 sty 2015, 22:47

Wójt i pseudo radni uważają naszą gminę za swój prywatny folwark.......złodzieje.......won
mateusz1980

Postautor: Sasza » 23 sty 2015, 11:21

Zacytuje uzasadnienie uchwały z 6 lutego 2014 roku ws. zmiany (obniżenia i uzależnienia od ilości osób zamieszkujących daną posesję) stawki opłaty:
„Po przeanalizowaniu wszystkich kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami za 2013r, z danych zawartych w składanych przez właścicieli nieruchomości deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mając na względzie potrzeby rodzin wielodzietnych zamieszkujących na terenie Gminy Kozy, proponuje się obniżyć stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi …”

W okresie niecałych 12 m-cy, raptem 3 m-ce po wyborach i taka radykalna zmiana? Zmianie uległy dane w deklaracjach? Względy rodzin wielodzietnych przestały się liczyć? Czy też koszty funkcjonowania systemu gospodarowania radykalnie wzrosły?
Bo argument o wzroście ceny zagospodarowania popiołu, czy też rozbiórki zabudowań na Folwarcznej (gdzie w uzasadnieniu tegorocznym podają, że już w 2013 roku wykonano projekt tej rozbiórki, czyli koszty były znane w lutym 2014r), mnie nie przekonują do wzrostu opłaty 2 zł miesięcznie od wszystkich mieszkańców Gminy.

Czyżby w planach z naszej opłaty mieli jeszcze zamiar dofinansować budowę Nowego Przedszkola czy kanalizację w M. Kozach?

mateusz1980
Folwark? Masz na myśli "Folwark zwierzęcy" Orwella?
"Z przeszłością należy się rozstać nie dlatego, że była zła, lecz dlatego, że jest martwa."
Sasza

Postautor: dziad proszalny » 23 sty 2015, 12:11

Mateusz 1980.

Skoro masz skojarzenia z "Folwarkiem zwierzęcym " Orwella, to również tutaj trzeba wymienić Jego ROK 1984.W tym utworze jest jeszcze więcej odniesień do dzisiejszej atmosfery panującej w Kozach.Ja już na to zwracałem uwagę podczas kampanii wyborczej w listopadzie,dostrzegając wystawioną w gablocie księgarni przy ul.Kościelnej rzeczoną powieść .
Uwagi, które on poczynił w tej książce są nieśmiertelne, w odróżnieniu od Niego, gdyż zmarł w roku 1950 na gruźlicę ,a rok 1948 był początkiem pisania tej powieści, gdzie tytuł jest zaś roszadą cyfr 4 i 8.Taki królewski ruch szachowy. Powieść unieśmiertelniła go na zawsze wśród wiernych czytelników.

Sasza.
Względy rodzin wielodzietnych nadal się liczą.Natychmiast po zarejestrowaniu w urzędzie bobaska,jest wykonywany z urzędu telefon przypominający o wniesieniu stosownej opłaty tzw.pampersowej.
Ciekawi mnie jedno czy właściwa urzędniczka wieloosobowego zespołu odpadkowego w urzędzie gminy również wykonuje telefon w zaświaty, aby poinformować o nie wnoszeniu opłaty odpadkowej delikwenta, który z tym światem już nic nie ma do czynienia.

dp.
dziad proszalny

PoprzedniaNastępna

http://www.forummlm.pl/YaBB.pl?board=reklamy;action=display;num=1386957711

Wróć do Forum Nasze Kozy