MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

O wszystkim i o niczym ;)

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 08 maja 2018, 17:59

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 09 maja 2018, 20:22

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 10 maja 2018, 19:37

POLITYKA

En Passant
Ciuciubabka
Daniel Passent

9 maja, kiedyś zwany Dniem Zwycięstwa, został wygumkowany z pamięci, wkrótce będzie uznawany za dzień klęski narodowej, zamiast zwycięstwa jest przegrana, zamiast wyzwolenia jest wkroczenie, nie ma czego świętować, cieszą się tylko Rosjanie.

My natomiast gramy w ciuciubabkę zarówno w Brukseli, jak i w Warszawie. W negocjacjach z Komisją Europejską codziennie ogłaszamy jakieś ustępstwo, żeby natychmiast zapewnić, że jest ono drugorzędne i „nie wypacza reformy sądownictwa” (poseł Piotrowicz). Strona polska ogłasza ustępstwa i natychmiast sama siebie dezawuuje. Nie sądzę, żeby uważała prawników KE za naiwnych, wszak nawet dureń może przeczytać, co przedstawiciele Polski mówią w naszych mediach o taktyce. Polska raczej gra na czas i liczy na znużenie KE, na to, że Komisja wreszcie uzna jakiś dostarczony jej przez Polskę pretekst za wystarczający, co pozwoli triumfalnie ogłosić porozumienie, które umożliwi każdej ze stron zachować twarz, czyli zaklepać gwałt na Temidzie.

Najgorsze jednak już się stało. Wobec naszego kraju zastosowano procedurę z artykułu 7., co jest smutnym precedensem w dziejach Unii, a pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest słabiutka, co będzie miało konsekwencje w trwających rozmowach na temat perspektywy budżetowej. Prawicowy do bólu historyk prof. Cenckiewicz, który często bywa w USA, powiedział dzisiaj na portalu wPolityce.pl, że wizerunek Polski w Ameryce jest fatalny, tragiczny. Zapytany, na czym to polega, wskazał między innymi, że w planach obu stron nie ma kontaktów na wysokim szczeblu (poza dwoma wizytami w Pentagonie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który jednak przywoził pieniądze na zakupy). Jeżeli tak jest w tradycyjnie propolskiej Ameryce, to co dopiero w krajach Unii, które mają autentyczne problemy z Polską, większe niż USA? Ciuciubabka w Brukseli kiedyś się skończy porozumieniem, ale przegrani jesteśmy my.

Na arenie krajowej z kolei trwa ciuciubabka rządu z protestującymi osobami z niepełnosprawnościami oraz z ich opiekunkami. Zapytałem swoich gości w TOK FM (Paweł Kowal, Renata Mieńkowska-Norkiene i Jarosław Makowski), dlaczego rząd jest taki uparty. Przecież jeden odwołany bezsensowny propagandowy rejs patriotyczny dookoła świata już pozwolił „oszczędzić” ponad 10 mln zł. Polska Fundacja Narodowa (moim zdaniem – do likwidacji) to może być kopalnia pieniędzy na wsparcie tych nieszczęśników, którzy dźwigają ciężar przez całe życie.

Moi goście byli jednomyślni: rząd boi się, że jeżeli ustąpi, to śladem niepełnosprawnych pójdą inne środowiska, kolejne roszczenia. Więc gra w ciuciubabkę, a to chyłkiem zawrze porozumienie ze „swoimi” niepełnosprawnymi, a to przyjmie ustawę, która wychodzi leciutko naprzeciw protestującym, a to zajrzy do nich prezydent albo premier, a to im się przytruje, że „używają” chorych jako żywych tarcz, albo potrzebują pieniędzy na własne wydatki (czytaj: na wódkę). Byle nie stworzyć wrażenia, że rząd ustąpił.

Dobrze by było, gdyby nie uciekać się do różnych sztuczek i skończyć z tą ciuciubabką, gdzie z jednej strony są ludzie zdesperowani i zrozpaczeni, a z drugiej politycy, którzy nie wiadomo po co wydają miliony na Czartoryskich. / En Passant Daniel Passent /

dp
dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 11 maja 2018, 14:04

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 12 maja 2018, 19:55

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 13 maja 2018, 18:53

POLITYKA
Stanisław Tym

Jeden pan
Za wszystko, o czym tu piszę, powinniśmy być wdzięczni „przede wszystkim jednemu panu, Jarosławowi Kaczyńskiemu”.


Porcelanowy manekin, czyli premier Morawiecki, wyznał narodowi, że zawsze marzył, by zostać strażakiem i lać wodę. To drugie mu się spełniło w stu procentach. Do klubu wodniaków należy zresztą cały rząd z przyległościami – pisowską rzęsą wodną znaczy. Milion elektrycznych samochodów, milion mieszkań dla rodzin z niskimi dochodami, miliardy na inwestycje, obniżka podatków, największe lotnisko w Europie i taka reforma służby zdrowia, że lekarze będą stać w kolejce do każdego pacjenta. Ten tajfun obietnic łeb mi urywa od ponad dwóch lat. Jako mieszkańca wsi najbardziej mnie jednak interesuje nowy pomysł premiera. Pochwalił się nim kilka dni temu w Garwolinie. To Rolnik+, który „ma na celu rozwój działalności gospodarczej na wsi”. Tego plusa właśnie, tej zachęty rządu mi brakowało, bo od ponad 40 lat w ogóle się nie rozwijam. Teraz będę musiał.

A co ze skromnego, wspomnianego wyżej pisowskiego pakieciku obietnic zostało już zrobione? Na razie nic, ale spokojnie, nie od razu Kraków zbudowano. Przecież udało się rozwalić oświatę, zrujnować sądownictwo, zakazać handlu ziemią, wyciąć kawał lasów i puszcz, zlikwidować szpitalne oddziały geriatryczne oraz refundację leków dla wcześniaków. Co jeszcze? O, jest w czym wybierać. Za 94 mln zł z budżetu usprawniono odwierty ks. Rydzyka, a dzięki zbliżeniu się do „prawdy smoleńskiej” postawiono pomnik schodów na stołecznym placu zagarniętym przez wojewodę mazowieckiego. Neonaziści krokiem marszowym spacerują ulicami miast – policja ich nie zatrzymuje, bo co tu dużo gadać, mundur z mundurem zawsze się jakoś porozumie. Poza tym funkcjonariusze, oprócz hełmów, mają ważniejsze sprawy na głowie. Ich dolnośląscy związkowcy cisną prokuraturę, by ustaliła i ukarała winnych przecieku prawdy o śmierci Igora Stachowiaka. A przecież to była tajemnica wrocławskiego komisariatu. Warszawska prokuratura dzielnie siłuje się teraz z rodzicami zakatowanego mężczyzny oraz z dziennikarzem TVN, który ujawnił nagranie z paralizatora, wzywając ich na przesłuchania. Ktoś w sprawie Stachowiaka musi zostać ukarany i dziennikarz świetnie się do tego nadaje.

Za wszystko, o czym tu piszę, powinniśmy być wdzięczni „przede wszystkim jednemu panu, Jarosławowi Kaczyńskiemu” – wyciskał z tubki wazelinę premier Morawiecki do telewizyjnych kamer. A ja dodam przerażony, że gdyby nie ten jeden pan, to Andrzej Duda nie byłby prezydentem. Trudno sobie nawet wyobrazić, że moglibyśmy mieć głowę państwa, która nie umie jeździć na nartach. Cyklistę po prostu, jak ci ze Słupska.

Główny lokator Pałacu Namiestnikowskiego umieścił sobie na fasadzie „okolicznościową iluminację”: 5 maja – Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zakrawa to na szyderstwo albo na świetne samopoczucie. Gdy piszę te słowa, mija 20. dzień protestu rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci w sejmowym korytarzu. Chodzi o 500 zł, które rodziny mogłyby wydać tak, jak chcą, a nie tak, jak każą urzędnicy. Ileż trzeba mieć w sobie moralnego kalectwa, by odmawiać najsłabszym pomocy. Może to być rehabilitacja, ale też pójście raz w miesiącu do kawiarni, by zobaczyć świat w oryginale, a nie w telewizorze. Jednego dnia minister Rafalska kłamie: wszystkie postulaty protestujących zostały spełnione. Dobę później rząd zawiadamia – również ustami pani Rafalskiej – że nie jest w stanie spełnić postulatów rodziców „w takiej formie, jak tego oczekują”. Skoro nie jest w stanie, to niech się pan premier i cała jego Rada Ministrów poda do dymisji. /Stanisław Tym POLITYKA /

dp
dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 14 maja 2018, 19:56

POLITYKA

Łukasz Lipiński
Bruksela nie dała się oszukać w sprawie praworządności
Komisja Europejska i unijne stolice uznały dotychczasowe ustępstwa PiS w sprawie ustaw sądowych za niewystarczające. O kolejne rządowi będzie już trudno, bo naruszą istotę wprowadzonych zmian.

Ministrowie spraw europejskich państw Unii rozmawiali dziś m.in. o wszczętym w grudniu postępowaniu w sprawie przestrzegania w Polsce reguł praworządności (na podstawie art. 7. unijnego traktatu). Komisja Europejska, która złożyła wniosek o wszczęcie tej procedury, w ostatnich tygodniach prowadziła z Warszawą negocjacje, a polski rząd z kolei poszedł na pewne ustępstwa.

Niewystarczające koncesje

Na razie kompromisu nie będzie. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, który odpowiada za procedurę wobec Polski, ostrzegł dziś, że jeśli Warszawa nie przyjmie zadowalających zmian do czerwca, Bruksela przejdzie do następnej fazy postępowania. Holender przyznał, że doszło do „pewnego postępu”, ale nie udało się usunąć „systemowych zagrożeń dla praworządności”.

Jeśli do czerwca nie dojdzie do porozumienia, kolejnym krokiem będzie posiedzenie Rady Unii Europejskiej, na którym Komisja i władze w Warszawie będą przedstawiać swoje argumenty. Taka swego rodzaju rozprawa, dotycząca praworządności w Polsce, mogłaby się odbyć już podczas tzw. Rady ds. ogólnych zaplanowanej na 21 czerwca w Brukseli.

Do tej pory w ramach ustępstw rząd w Warszawie ograniczył możliwość wnoszenia tzw. skargi nadzwyczajnej, która mogłaby podważać prawomocne wyroki. Będą to mogli zrobić wyłącznie prokurator generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich, i to tylko w ciągu pięciu lat od wydania orzeczenia.
Stolice po stronie Komisji Europejskiej

Bruksela czeka jednak na kolejne ustępstwa: przede wszystkim wycofanie przepisów, na mocy których duża część sędziów Sądu Najwyższego będzie mogła być wysłana przymusowo na emeryturę, w tym jego prezes Małgorzata Gersdorf. Ustawa wchodzi w życie 3 lipca. Timmermans mówił też obradującym dziś ministrom o niekonstytucyjnym składzie Krajowej Rady Sądownictwa.

Co istotne, postulaty Timmermansa poparła dziś większość unijnych ministrów, w tym Niemcy, Francuzi czy przedstawiciele państw Beneluksu. Stanowiska nie zajęły Sofia i Wiedeń, ale te stolice do neutralności zmusza to, że w tym roku kolejno przewodniczą pracom Unii. To ważne, bo to stolice zdecydują w głosowaniu o dalszym postępowaniu wobec Polski.

Kolejnym ryzykiem dla Warszawy jest toczące się postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, które odpowie na pytanie irlandzkiego sądu w sprawie Polski. Irlandzki sędzia pyta, czy można odesłać do kraju aresztowanego Polaka, skoro może tam dochodzić do naruszania praworządności, a więc nie wiadomo, czy jego proces będzie uczciwy. Trybunał powinien odpowiedzieć na to zapytanie do początku wakacji.
Test dla Warszawy i Brukseli

Wygląda na to, że kluczowy w całej sprawie będzie lipiec. Do tego czasu dowiemy się, czy rząd w Warszawie jest rzeczywiście gotowy na realne ustępstwa wobec Brukseli, czy też dotychczasowe działania były tylko zasłoną dymną.

Z jednej strony możliwe, że Warszawa szukała tylko argumentów do dalszego prowadzenia sporu („przecież chcieliśmy się dogadać...”), z drugiej – z obozu władzy dobiegają sygnały, że zakończenie procedury pozwoliłoby Warszawie zachować siły do rozpoczynającej się właśnie najważniejszej batalii – o unijny budżet na lata 2021–27.

Do lipca dowiemy się też, na ile poważnie unijne instytucje i stolice traktują obronę wspólnych wartości przed autorytarnymi zakusami władz w Warszawie, a ile gotowe są odpuścić w imię kompromisu. A to też niezwykle ważna kwestia dla przyszłości Unii, nie tylko ze względu na to, co dzieje się w Warszawie, ale też w Budapeszcie czy Wiedniu. /Lukasz Lipiński POLITYKA /

dp
dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 16 maja 2018, 19:22

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 17 maja 2018, 6:48

POLITYKA

Pokaz siły
Adam Szostkiewicz

Janiny Ochojskiej nie wpuszczono do protestujących w Sejmie rodzin z niepełnosprawnościami. We wtorek przeprowadzono wbrew rodzinie ekshumację Arkadiusza „Arama” Rybickiego. W obu przypadkach chodzi o pokaz siły i upokorzenie tych, którzy zostali uznani za przeciwników obecnej władzy.

Widok Janiny Ochojskiej stojącej o kulach przed sejmowym biurem przepustek miał budzić i budził poczucie bezsilności, tak samo jak widok kilkuset żandarmów wojskowych i policjantów odgradzających rodzinę, przyjaciół i obywateli od grobu Rybickiego.

Co za wstyd dla władzy
Znane już jest nazwisko prokuratora, który wydał polecenie ekshumacji. Gdańskie środowisko Rybickiego zapewne ustali, kto jeszcze ponosi odpowiedzialność za ten pokaz siły. „Spisane będą czyny i rozmowy”.

Ochojska założyła i rozkręciła w skali międzynarodowej Polską Akcję Humanitarną. Wpuszczono ją do oblężonego Sarajewa, nie wpuszczono do polskiego Sejmu. Co za wstyd dla obecnej władzy. Ochojskiej należała się honorowa asysta straży marszałkowskiej, a nie upokarzanie.

Tej opozycji siła nie zastraszy
Czy te pokazy siły mają osłabić morale protestujących obywateli i opozycji? Jeśli taka jest intencja, to skutek będzie odwrotny. Ani obywatele, ani dawni działacze opozycji demokratycznej w PRL nie dadzą się zastraszyć, nie przestaną dawać świadectwa swoim wartościom.

„Aram” Rybicki działał w gdańskim środowisku umiarkowanej niepodległościowej prawicy, inspirowanej ideami nowoczesnej chadecji, a także myślą Dmowskiego sprzed jego fazy nacjonalistyczno-antysemickiej. Najpierw w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, później w Ruchu Młodej Polski, skupionym wokół Aleksandra Halla. RMP wzbogacił panoramę opozycji demokratycznej w PRL.

To nie są patrioci ostatniej godziny
Środowisko polityczne Rybickiego to nie są patrioci ostatniej godziny, koniunkturaliści, którzy dołączyli do obozu demokratycznego, gdy stał się mocny.

Jednak ich dawni współpracownicy i przyjaciele, którzy dziś należą do obozu rządzącej prawicy, milczą, gdy dzieje się zło. Tak samo jak niektórzy ludzie Kościoła, którzy szczycili się kiedyś znajomością z „Aramem” Rybickim i Janiną Ochojską. Milcząc, stają się współwinnymi zła./A.Szostkiewicz POLITYKA /

dp
dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

Re: MULTIPLEX DO KOMUNIKACJI

Postautor: dziad proszalny » 18 maja 2018, 5:57

dziad proszalny
 
Posty: 4058
Rejestracja: 07 lut 2014, 17:09

PoprzedniaNastępna

http://www.forummlm.pl/YaBB.pl?board=reklamy;action=display;num=1386957711

Wróć do OffTopic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość