Sprzedam lodówkę Beko RDM 6126

O wszystkim i o niczym ;)

Re: Sprzedam lodówkę Beko RDM 6126

Postautor: dziad proszalny » 04 lut 2018, 12:28

Znów odszedł Wielki Artysta, Wojciech Pokora. Żal,wielki zal !

https://www.youtube.com/watch?v=f2zHtz0UW6M

dp.
dziad proszalny

Postautor: dziad proszalny » 05 lut 2018, 8:04

POLITYKA

Prężenie muskułów

Daniel Passent

Niech rząd zacznie od siebie. Rząd polski dwoi się i troi, żeby odeprzeć krytykę wywołaną przez niedobre poprawki w ustawie o IPN. Oświadczenie premiera, orędzie premiera, wypowiedź premiera w języku angielskim, rozmowy telefoniczne z premierem Izraela itd. Wszystko to pięknie, choć treść wypowiedzi premiera to aksamitna wersja ustawy. Miliony złotych przeznaczane są na poprawę wizerunku Polski – oby nie zostały zmarnowane, a zostały wydane z sensem.

Nie bardzo wierzę w propagandę, bardziej w fakty. Jeżeli rząd przywiązuje taką wagę do wizerunku, to czyż nie powinien zacząć od siebie? Swego czasu minister edukacji (!) Anna Zalewska dała popis ignorancji albo oportunizmu, kręciła i wiła się w odpowiedzi na pytanie o sprawców pogromu kieleckiego. W końcu tak się zapętliła, że powiedziała, iż sprawcami byli… antysemici! Też mi odkrycie! Gdyby uczeń tak odpowiedział na egzaminie, to biada mu. A minister Zalewskiej nie spadł włos z głowy, tylko nieprzychylne media miały używanie.

Gdyby rządowi zależało na opinii za granicą, to premier (Szydło) odwołałaby panią Zalewską lub przynajmniej zdystansowała się od jej wypowiedzi. Natychmiast w świat poszłaby wiadomość: „Polska minister odwołana (lub zdezawuowana) za ignorancję w sprawie Zagłady”. Taka decyzja byłaby po prostu mądra i nie kosztowałaby milionów. Rząd nie musi wydawać milionów – wystarczy, żeby zaczął od siebie.

Drugi przykład – Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Telewizje polskie różnej maści pokazują fragment wystąpienia Jakiego w Senacie, w którym – odpowiadając na pani senator Anders – pytał retorycznie skąd polski rząd miał wiedzieć, że są zastrzeżenia do nowelizacji ustawy, skoro rząd izraelski od roku milczał? Nie wiem, czy i dlaczego rząd Izraela milczał, to nie ma dla mnie znaczenia, wszak nowelizacja budzi zastrzeżenia tutaj, w Polsce, i w wielu innych krajach. Do tego nie jest potrzebny rząd Izraela. W tym zastrzeżenia w naszym własnym MSZ. „Jeśli przejrzymy opinię MSZ do pierwotnego projektu nowelizacji ustawy o IPN, który ostrzegał, że może się ona obrócić przeciwko Polsce – pisał Michal Szułdrzyński w „Rzeczpospolitej” – można odnieść wrażenie, że celem ustawy wcale nie było zwiększenie szans na polepszenie pozycji naszego kraju w świecie, lecz prężenie muskułów na użytek wewnętrzny”.

Absolutna zgoda. Wypowiedź ministra (w stylu: Izrael milczał, to skąd mieliśmy wiedzieć, że ma zastrzeżenia) dyskredytuje jej autora. Po czymś takim inny przedstawiciel rządu (rzecznik, minister) dystansuje się i wyjaśnia sprawę. Co natomiast robi strona polska? Zaprasza do rozmów, ale… po uchwaleniu ustawy w jej kontrowersyjnym brzmieniu. A ministrowi nie spada włos z głowy.

A może nie chodziło o Izrael, ponieważ – jak słusznie pisał red. Szułdrzyński – ustawa jest przeznaczona przede wszystkim na użytek wewnętrzny. Polski rząd nie jest taki naiwny, by zakładać, że uda się postawić przed sądem autorów zagranicznych. Przede wszystkim chodzi o to, żeby przywołać do porządku autorów i postraszyć autorów polskich. Zniechęcić ich do tej tematyki, bo kto zechce stracić kilka lat na publikację, jeśli ewentualnie może ją zakwestionować prokurator? A ci, którzy tę tematykę podejmą, muszą założyć, że konkluzje mają być zgodne z linią partii, bo jak nie, to…
A czego będą uczyć w szkołach? Niedługo się dowiemy… /En Passant Daniel Passent POLITYKA /

dp
dziad proszalny

Postautor: c.k.o.kozianska » 09 lut 2018, 6:39

c.k.o.kozianska

Postautor: dziad proszalny » 09 lut 2018, 20:04

dziad proszalny

Postautor: dziad proszalny » 11 lut 2018, 8:29

POLITYKA
Stanisław Tym

Kartka od szóstego
Z szóstki aktorów kabaretu Owca zostałem tylko ja. Dlatego potomnym mówię, jak było.

Afisz był chytrze wymyślony. Miał wymiary 10x15 cm, więc prawie każdy podchodził do słupów ogłoszeniowych, by wśród wielkich plakatów przeczytać: „Uwaga inteligenci! Powstał nowy kabaret. Nazywa się Owca. Sam program marny, ale bardzo drogie bilety. Nie wypada tego nie zobaczyć”. 24 kwietnia 1966 r. daliśmy premierę pt. „Dla mnie bomba”. W szatni redakcji „Szpilek” przy pl. Trzech Krzyży, gdzie graliśmy, był nadkomplet widzów – 100 siedzących i 11 stojących. Gomułka miał wtedy już tylko cztery lata mlaskania z trybun, że partia i rząd wprowadzają dla ożywienia gospodarki „system bodźców i zachęt materialnego zainteresowania”. G... to pomogło i Gomułce, i gospodarce. Czarny Marzec ’68, dziś proponowany w wersji PiS, tragiczny Grudzień ’70 i wreszcie 10 lat rządów Gierka doprowadziły Polskę do ruiny.

Ale wrócę do Owcy. Jej pomysłodawcą i głównym autorem był Jerzy Dobrowolski, mój nauczyciel, a przede wszystkim przyjaciel. Facet niezwykle wrażliwy, który ukrywał tę „słabość” pod płaszczem szyderstwa, fechtując szpadą cynizmu. Poczuciem humoru przerastał innych o głowę, a celnością o dwie. Wchodząc kiedyś na kolegium redakcyjne czy wywiadówkę córki, przywitał zebranych słowami: „Dzień dobry państwu. Tej wiosny, wcześniej niż zwykle, zazieleniła się kiełbasa”.

Aktorzy Owcy mieli do niego zaufanie, ale gdy im pierwszy raz przeczytał tekst, zachwytu nie było. Dopiero na dalszych próbach odkryli, ośmielę się to nazwać, rewolucyjność Dobrowolskiego. Tę gigantyczną kpinę z codzienności przypieczętowanej socjalistycznym ustrojem. Nadętej, bezczelnej i wypieszczonej przez partyjnych nieuków.

Wykonawców była szóstka. Poza Jurkiem i mną – Józef Nowak, Wojciech Pokora, Andrzej Stockinger, Jerzy Turek.

Parę dni temu zmarł Wojtek Pokora. Z Dobrowolskim pasowali do siebie jak klucz do zamka. Kto jest kluczem, a kto zamkiem, było im obojętne. Wojtek umiał wszystko. Miał w sobie smużkę autoironii, której żadna szkoła teatralna nie nauczy. Aktora komediowego, jak sam żartował, odkrył w nim Wiesław Gołas. Bezlitosny w swoich umiejętnościach rozśmieszania, potrafił Wojtka tak zgotować, że ten musiał zejść ze sceny w trakcie przedstawienia. Zdarzyło się pewnego razu, że dusząc się ze śmiechu, wpadł prosto na dyrektora teatru, który stał za kulisami. Usłyszał wtedy: „Panie Wojciechu, jeżeli to pana tak bardzo śmieszy, to są inne teatry o specjalnym profilu dla pana, można zmienić teatr, tu nie ma miejsca na wygłupy”.

Może będę nieelegancki, ale muszę się pochwalić, że ja też zgotowałem Pokorę i to tak, że nawet nie mógł zejść ze sceny. A wszystko zaczęło się tak: w 1969 r. Marek Piwowski szukał amatorów do swojego „Rejsu”. Przesłuchania kandydatów urządził w warszawskiej Hali Gwardii. Zjechało się narodu prawie tysiąc osób. Wśród nich – młody człowiek w okularach, który zaśpiewał a cappella znaną wtedy pieśń „Missisipi” Paula Robesona, czarnoskórego komunisty. Kończył pierwszą zwrotkę, gdy Piwowski mu przerwał i poprosił o inną pieśń. Ja mam taki niski głos, że mogę śpiewać tylko „Missisipi” – odparł przesłuchiwany i... dostał się do filmu. Z roli niewydarzonego poety poznała go cała Polska.

Na jedno z przedstawień wspominanej już Owcy przygotowałem szatański numer. Sprowadziłem w tajemnicy pana Missisipiego i ukryłem na 1,5 godziny za kulisami. Potem, zamiast w stosownym miejscu sam wyjść na scenę, wpuściłem go, szepcąc: Śpiewaj pan swoją pieśń tak długo, jak pan dasz radę. Na widok Poety pierwszy na podłogę runął Wojtek Pokora. Reszta kolegów starała się wyczołgać ze sceny. Missisipi śpiewał, publiczność szalała, a Wojtek leżał. Spytał mnie potem, czy wiem, co go ścięło z nóg. Wiem, odpowiedziałem, widok Poety. Nie, odparł Pokora. Uświadomiłem sobie, ile musiałeś się, Stachu, nakombinować, żeby ci się ten żart udał.

Z szóstki aktorów kabaretu Owca zostałem tylko ja. Dlatego potomnym mówię, jak było. /Stanisław TYM POLITYKA /

dp
dziad proszalny

Postautor: c.k.o.kozianska » 14 lut 2018, 6:32

c.k.o.kozianska

Postautor: dziad proszalny » 14 lut 2018, 19:54

Adam Szostkiewicz POLITYKA

Zatrzymanie Frasyniuka to kolejna wpadka władzy
Kajdanki na walentynki

Pisowski orzeł dziobnął Władka Frasyniuka, ale po dwóch godzinach wypuścił go z tępych pazurów na wolność. Jak tępe są pazury, pokazuje pożegnanie Frasyniuka przez policjantów: „Miło nam było pana poznać”. Policja ma pamięć instytucjonalną. Zapamiętuje procesy funkcjonariuszy po upadku chroniącej ich władzy.

Obecna władza znów zaliczyła wpadkę. Trudno się oprzeć wrażeniu, że zatrzymanie było pokazówką podszytą lękiem. Dlatego policja wywiozła Frasyniuka na przesłuchanie do prokuratura w Oleśnicy zamiast we Wrocławiu czy Warszawie. Bo tam czekałyby media i sympatycy. Mogłoby dojść do próby odbicia. Obrazki starć obiegłyby świat: oto jak prawicowy polski rząd traktuje Polaka, legendę Solidarności.
Frasyniuk: obywatel ma prawo bronić się przed opresyjną władzą

Zresztą w internecie już krążą filmy z zatrzymania Frasyniuka nakręcone przez jego żonę. Jeśli pokazówka miała zastraszyć obecną opozycję, działaczy praw człowieka lub niezależnych sędziów, to przyniosła odwrotny skutek. Nie przykryła kolejnej porażki resortu p. Ziobry w sprawie Ciechu, zelektryzowała tych obywateli, którzy zgadzają się z Frasyniukiem.

Wyjaśnił on swoje stanowisko w obszernym oświadczeniu: obywatel ma prawo bronić się przed opresyjną władzą, a on za taką uważa obecny obóz rządzący, który narusza konstytucyjne zasady praworządności.

W świetle oświadczenia Frasyniuka żałośnie brzmi pisowski przekaz dnia, że Polska pod rządami zjednoczonej prawicy jest państwem jak najbardziej praworządnym, bo każdy obywatel traktowany jest tak samo. Tak samo?

Bez trudu można sprawdzić, czy ludzie związani z obecną władzą są traktowani tak jak inni zwykli obywatele. Jeśli Polska pisowska byłaby rzeczywiście praworządna, funkcjonariuszom policji nie uszłaby na sucho sprawa Igora Stachowiaka.

A uczestników pokojowych protestów, w tym Frasyniuka, nie ciągano by po komisariatach i prokuraturach. Mądre państwo umie odstąpić od egzekwowania przepisów prawa, jeśli szkodliwość czynu jest znikoma.

Tradycja pokojowego obywatelskiego nieposłuszeństwa jest wynalazkiem zachodniej demokracji. Historia prędzej czy później przyznaje rację jej bohaterom, takim jak Mahatma Gandhi, angielskie bojowniczki o prawa kobiet czy pastor Martin Luther King. /blog POLITYKA /

dp
dziad proszalny

Postautor: dziad proszalny » 16 lut 2018, 20:18

Durnie, durniom powierzyły nasz los !!!

http://memnews.pl/img/42081/popis-chams ... -w-sejmie/

dp
dziad proszalny

PoprzedniaNastępna

http://www.forummlm.pl/YaBB.pl?board=reklamy;action=display;num=1386957711

Wróć do OffTopic